آشنایی با نحوه تمیز کردن مبلمان فضای باز

آشنایی با نحوه تمیز کردن مبلمان فضای باز

با ورود به فصل تابستان و گرم‌تر شدن هوا،‌ بسیاری از دورهمی‌ها در فضای باز حیاط منزل برگزار می‌شود و وقت آن می‌رسد تا تمام آن مبلمان پاسیو که تار عنکبوت گرفته و کثیف شده را بیرون آورده و تمیز کنید. نگران نباشید تمیز کردن مبلمان فضای باز کار دشواری نخواهد بود اما اگر شیوه تمیز کردن صحیح آنها را بدانید تا به آنها آسیبی وارد نشود.

فرقی نمی‌کند که مبلمان شما از چه جنسی باشند، چوب، پلاستیک، فلز یا پارچه. روش‌های زیادی برای نظافت آنها وجود دارد که در این مقاله با نحوه تمیز کردن مبلمان فضای باز به تفکیک جنس آن‌ها آشنا می‌شوید.

 

چگونه کوسن مبلمان پاسیو را تمیز کنیم

مبلمان فضای باز

مرحله ۱: یک راه حل برای تمیز کردن خلق کنیم

در حالی که بسیاری از پارچه‌های مبلمان فضای باز، در برابر کپک زدگی در فضای باز طراحی و ساخته می‌شوند، اما شما متاسفانه شاهد رشد برخی باکتری‌ها در درز صندلی‌های مبلمان فضای باز خواهید بود. به جای استفاده از مواد شیمیایی مضر، که می‌توانند باعث آسیب پارچه مبلمان شوند، می‌توانید از یک راه حل ساده که از ترکیب ۴ فنجان آب، ۱ قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی و ۱ قاشق سوپ‌خوری بوره درست می‌شود برای تمیز کردن استفاده کنید.

مرحله ۲: پاک کردن کوسن‌های مبلمان فضای باز از آشغال‌های اضافه

یک برس پلاستیکی (مانند آن برس‌هایی که برای شستشوی ظروف خود استفاده می‌کنید و یا آن مدل‌هایی که برای تمیز کردن فرش استفاده می‌شوند) بردارید و آشغال‌های اضافی، برگ‌ها، تار عنکبوت و حشرات مرده را از روی مبلمان بردارید.

مرحله ۳: سم پاشی بر روی کوسن‌های مبلمان فضای باز

در این مرحله، محلول تمیزکننده‌ای که در مرحله اول ساختید را داخل یک بطری اسپری تمیز بریزید و مخلوط را روی کوسن‌های مبلمان اسپری کنید. اجازه دهید این محلول برای مدت ۱۵ دقیقه روی کوسن‌ها بماند تا کوسن‌ها را از هر گونه آلودگی تمیز کند.

مرحله ۴: شستشو و خشک کردن

در آخر، کوسن‌های مبلمان فضای باز خود را با شلنگ آب بشویید. آنها را به‌صورت عمودی در برابر دیوار یا حصار بگذارید، تا کاملا خشک شوند.

 

چگونه مبلمان چوبی پاسیو را تمیز کنیم

اگر جنس مبلمان فضای باز از چوب نرم بود

با محلول آمونیاک و سرکه سفید مبلمانی که با چوب‌های نرم ساخته شده‌اند را می‌توانید تمیز کنید. برای این کار مخلوطی از آمونیاک، سرکه سفید و یک چهارم آب را با یکدیگر مخلوط کرده و این محلول را با برسی نرم یا پارچه بر روی چوب بکشید. پس از آن با آب شسته و اجازه دهید در نور خورشید خشک شوند. این محلول تمیز کننده برای چوب‌های سرو، کاج یا چوب قرمز مناسب است.

– اگر ترجیح می‌دهید راه آسان‌تری را به کار ببرید می‌توانید محلول‌های تمیز کننده مخصوص چوب را از فروشگاه‌ها تهیه کنید.

 

اگر جنس مبلمان فضای باز از چوب سخت بود

مبلمان‌هایی که با چوب درخت بلوط یا گیلاس ساخته شده‌اند نیاز به سیقل سالیانه دارند. برای این کار می‌توانید از دستگاه سمباده یا سمباده دستی استفاده نمایید. در صورت استفاده از سمباده دستی نوع بسیار نرم را به کار گیرید تا خط و خش عمیقی بر سطح چوب ایجاد نشود و در انتهای کار، سطحی یک دست و صاف داشته باشید.

پس از اتمام سمباده‌زنی، با پارچه‌ای مرطوب سطح مبلمان را پاک کنید. برای داشتن سطحی صاف و براق لازم است تا از پوشش پلی اورتان، روغن یا پرایمر با کیفیت بر روی مبلمان زده و سپس به منظور محافظت از مبلمان باغی در برابر نور خورشید، بر روی آنها رنگ روغن بزنید.

 

مبلمان حصیری

از صابون ملایم، آب و موم (wax) مخصوص چوب برای تمیز کردن مبلمان فضای باز حصیری می‌توانید استفاده کنید. در ابتدا با شلنگ آب پرفشار آنها را بشویید اگر کثیفی‌ها همچنان باقی ماندند، مقداری صابون یا مایع ظرفشویی را بر روی اسفنج ریخته و با آب سرد آلودگی‌ها را از بین ببرید. پس از آب کشی و خشک شدن طبیعی مبلمان در فضای باز، از موم چوب بر روی آنها کشیده تا براق شده و در برابر آب مقاوم شوند.

 

اگر جنس مبلمان فضای باز از چوب ساج بود

اگر مبلمان فضای باز شما از چوب ساج ساخته شده است بهتر است تا از محصولات و دستورالعمل مخصوص برای تمیز کردن آنها استفاده نمایید. پس از تمیز کردن برای حفظ رنگ قهوه‌ای چوب از محافظ مخصوص چوب ساج یا روغن ساج استفاده کنید.

اگر می‌خواهید خودتان محلول تمیزکننده چوب ساج را تهیه کنید، یک چهارم فنجان مایع لباسشویی، یک گالن آب و یک چهارم مایع سفید کننده را با یکدیگر مخلوط کرده و بر روی مبلمان بکشید. اجازه دهید به مدت ده الی بیست دقیقه این مخلوط بر روی سطح بمانند و سپس با آب و برسی نرم آن را شسته و آبکشی نمایید.

 

چگونه مبلمان پلاستیکی پاسیو را تمیز کنیم

مبلمان فضای باز

مرحله ۱: آماده کردن مقدمات برای تمیز کردن مبلمان فضای باز

ابتدا، روی تمام صندلی‌های حیاط و دیگر مبلمان فضای باز، با شلنگ و اسپری آب بریزید تا تمام کثیفی‌ها و دوده از روی آنها پاک شود.

مرحله ۲: راه حل تمیز کردن را مهیا کنید

در حالی که قدرت تمیزکننده‌ها و سفیدکننده‌ها معمولا بسیار زیاد است، اما این مواد برای پلاستیک و یا مبلمان فضای باز بسیار مضر هستند و می‌توانند به پلاستیک آسیب برسانند. به جای آن برای تمیز کردن و جلوگیری از رشد کپک در مبلمان پلاستیکی در فضای باز و چترهای پاسیو، می‌توان از اسپری سرکه استفاده کرد، یک چهارم فنجان سرکه سفید را در یک سطل بریزید و سه چهارم دیگر را با آب گرم پر کنید.

مرحله ۳: ضدعفونی کردن

با استفاده از یک برس نرم و محکم و آغشته به محلول ضدعفونی، به‌طور کامل سطح مبلمان را پاک کنید. اگر از تابستان گذشته لکه‌های سر سختی مثل نوشابه بر روی مبلمان مانده است، می‌توانید کمی جوش‌شیرین را بر روی یک اسفنج بریزید تا چسبندگی و لکه‌های باقی مانده را پاک کنید.

توجه داشته باشید،‌ از اسفنج زبر استفاده نکنید شاید اگر چه این نوع اسفنج باعث شود شما خیلی سریع‌تر از شر لکه‌ها خلاص شوید اما در مقابل زبری آنها موجب خراشیده شدن سطوح می‌گردد.

مرحله ۴: شستشو و خشک کردن

صندلی‌های خود را با آب تمیز بشوید و در معرض خورشید قرار دهید، تا خشک شوند. اگر می‌خواهید آنها را از آفتاب محافظت کنید و یا قصد دارید تا مناطق خراش دیده آن را تعمیر کنید، کمی اسپری پولیش یا موم مخصوص پلاستیک و یا حتی وکس اتومبیل  بر روی آن استفاده کنید و آن را با یک پارچه تمیز و خشک پاک کنید. این کار به پلاستیک درخشانی و شفافیت می‌دهد و مثل روز اولش می‌شود و علاوه بر آن باعث مقاومت در برابر عوامل محیطی می‌گردد.

 

چگونه مبلمان فلزی پاسیو را تمیز کنیم

مبلمان فضای باز

مرحله ۱: آماده کردن مقدمات برای تمیز کردن مبلمان فلزی

کوسن‌ها و بالش‌ها را بردارید و آنها را مطابق دستورالعمل قسمت تمیز کردن بالشت‌ها، تمیز کنید. یک برس نرم را بردارید و فریم‌های مبلمان فلزی را پاک کنید.

مرحله ۲: مخلوط کردن محلول شستشو

از مایع ظرف‌شویی استفاده کنید (از آنهایی که بر روی قوطی‌شان نوشته شده ضد باکتری یا حاوی سفیدکننده اجتناب کنید، زیرا ممکن است برای فلزات خطرناک باشند). یک سطل را از آب پر کنید و دو یا سه سرنگ از مایع ظرف‌شویی را به آن اضافه کنید. محلول را به هم بزنید تا با هم ترکیب شوند.

مرحله ۳: ضدعفونی کردن مبلمان فلزی پاسیو

یک اسفنج یا برس نرم را در محلول شستشو بزنید و پایه‌ها، پشت، قسمت زیرین و بالای مبلمان خود را پاک کنید.

مرحله ۴: شستشو

با استفاده از آب، مایع ظرف‌شویی روی مبلمان فلزی را بشویید و قبل از گذاشتن بالش‌ها و کوسن‌های تمیز شده، اجازه دهید تا زیر نور خورشید خشک شوند.

زنگ‌زدگی مبلمان فلزی را چگونه درست کنیم

اگر مبلمان فلزی شما زنگ زده باشد، به آرامی قسمت‌های زنگ‌زده را سمباده بزنید تا از روی صندلی پاک شوند. سپس، هر گونه کثیفی را اعم از گرد و غبار یا تراشه‌های رنگ از روی آن پاک کنید. در نهایت، از یک رنگ مناسب برای وسایل و مبلمان فلزی فضای باز استفاده کنید، تا مطمئن شوید که مبلمان دیگر خراب نمی‌شوند و همچنان می‌توانید از آنها در تمام فصول استفاده کنید.

 

منبع: dolly

 

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *