با این نکات عمر مبلمان راحتی پارچه‌ای را افزایش دهید

با این نکات عمر مبلمان راحتی پارچه‌ای را افزایش دهید

مبل راحتی از جنس چرم و پارچه‌ای علاوه بر زیبایی و راحتی دارای معایبی هستند که می‌توان گفت نسبت به مبل‌های چوبی مانند استیل زودتر کثیف می‌شوند و تمیز کردن مبلمان راحتی سخت‌تر از مبلمان سلطنتی می‌باشد چون تمام مبل از پارچه می‌باشد. به همین منظور نگهداری از مبل راحتی بخاطر استفاده زیاد از آن بسیار مهم می‌باشد و تاثیر مستقیم بر افزایش طول عمر مبلمان دارد.

مساله مهمی که در این زمینه وجود دارد، متفاوت بودن روش‌های مراقبت از مبل راحتی با توجه به جنس آنها می باشد. به عبارت دیگر، آنچه برای نگهداری از مبلمان راحتی چرم مناسب است ممکن است برای نگهداری از مبل راحتی پارچه‌ای مناسب نباشد. در ادامه با ما همراه باشید تا مهم‌ترین نکات در نگهداری از مبل راحتی پارچه‌ای را ارائه دهیم.

 

پارچه‌های به کار رفته در صنعت تولید مبلمان راحتی بسیار متنوع می‌باشند. هر یک از این پارچه‌ها دارای سطح مقاومت خاصی هستند و از نظر لکه‌گیری و سایر موارد با هم متفاوت می‌باشند. در حالت کلی برای نگهداری از مبل راحتی پارچه ای لازم است چند نکته را مد نظر داشته باشید که عبارتند از:

 

1- استفاده از مواد شوینده مناسب

جنس پارچه‌های به کار رفته در مبلمان با هم متفاوت است و هر پارچه برای شستشو نیاز به شونده خاصی دارد. سعی کنید در زمان خرید مبلمان راحتی پارچه‌ای از فروشنده درباره جنس روکش آنها سوال بپرسید. دقت داشته باشید که نگهداری از مبل راحتی مخمل ممکن است به شوینده‌هایی نیاز داشته باشد که برای برای پارچه های مازراتی مناسب نباشند. عدم توجه به نوع شوینده باعث می‌شود رنگ پارچه از بین برود یا لکه‌های روی آنها پر رنگ‌تر شوند.

مساله بسیار مهمی که در نگهداری از مبل راحتی پارچه‌ای با آن روبرو می‌شویم، از بین بردن لکه‌های آدامس از آنها می‌باشد. از بین بردن لکه آدامس از مبل کار سختی نیست و کافیست یک قطعه یخ را روی آن قرار دهید و سپس با چاقوی نه چندان تیز آنها را بتراشید. در نهایت با پارچه مناسب محل قبلی لکه را خشک کنید تا رطوبت به داخل مبل نفوذ نکند.

 

2- شستشوی مبل راحتی پارچه‌ای

در بسیاری از مواقع و به دلایل مختلف ممکن است بخواهید مبل راحتی پارچه‌ای را بشویید. در این شرایط می‌توانید کار را به متخصصین شستشوی مبلمان بسپارید یا خودتان این کار را در منزل انجام دهید.

با استفاده از بخار شور می‌توانید روکش مبلمان را تمیز کنید. یکی از اصول بسیار مهم در نگهداری از مبل راحتی پارچه‌ای عدم استفاده از بخار شور با بخار زیاد می باشد، چون ممکن است رطوبت آن باعث شود تا مبل تغییر ظاهر دهد.

 

علاوه بر بخار شور، می‌توان با یک تکه اسفنج و شامپو فرش سطح رویی مبل را تمیز کنید. البته حواستان باشد که اسفنج نباید زیاد خیس باشد و از نفوذ کف و رطوبت به داخل مبل خودداری کنید.

توجه داشته باشید که از تمیز کردن مبل پارچه‌ای در هوای آزاد خودداری کنید چون مبل خیس است و ممکن است گرد و غبار روی آن بنشیند.

 

3- گردگیری مبل راحتی پارچه‌ای

گرد و غبار یکی از اجزای جدایی ناپذیر در زندگی می‌باشد و تاثیر بسیار زیادی بر ظاهر وسایل منزل دارد. سعی کنید به صورت مرتب روی مبل راحتی را با جاروبرقی تمیز کنید. استفاده از برس های کوچک جاروبرقی باعث می‌شود تا گرد و غبار با مکش زیاد جذب جارو گردد.

برای اینکه پارچه مبل تمیزتر به نظر بیاید می‌توان از یک برس دستی نرم مخصوص تمیز کردن پارچه مبل کمک گرفت. در خیلی موارد جاروبرقی نمی‌تواند گردو غباری که به داخل پارچه نفوذ کرد را مکش کند به همین دلیل می توان با برس نرم این کار را انجام داد سپس دوباره جاروبرقی کشید تا کاملا پارچه از گردو خاک پاک شود.

پس از جارو برقی و برس کشیدن اگر هنوز پرز و مو روی پارچه مانده باشد بهتر است از یک پرزگیر استفاده کنید تا کاملا از مو و پرز پارچه تمیز شود. دقت داشته باشید اگر مدت زیادی از تمیز کردن مبلمان گذشته باشد کار شما زیادتر و کثیفی مبل بیشتر خواهد بود.

 

مبل‌های پارچه‌ای دارای علائمی هستند که می‌توان با آن ها بهترین مواد برای شستشوی مبلمان منزل را انتخاب کرد:

علامت W: به این معنا که می‌توانید مبل را با آب تمیز کنید. شستشو با آب هیچ صدمه‌ای به مبل وارد نمی‌کند.

علامت S: سراغ تمیزکاری با آب نروید! آب به مبل آسیب می‌زند و ایجاد لکه می‌کند. برای شستشو باید سراغ محلول‌های شوینده‌ی بدون آب بروید.

علامت WS: نشان‌ دهنده‌ی این است که هم با آب و هم با مواد شوینده بدون آب، می‌توانید مبل را تمیز کنید.

علامت X: فقط با جاروبرقی می‌توانید مبل را تمیز کنید. هیچ ماده‌ی شوینده‌ای مجاز نیست. حتی آب!

علامت O: یعنی مواد به کار رفته در مبل ارگانیک و طبیعی‌ است. پس از آب سرد برای شستشو استفاده کنید.

 

منبع: مجله دکونیوز

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *