با جوهر خودکار روی فرش چکار کنیم؟

با جوهر خودکار روی فرش چکار کنیم؟

اگر شما هم فرزند محصلی در منزل دارید،‌ وجود لکه ‌های مقاومی مثل جوهر خودکار بر روی فرش را مشاهده کرده ‌اید که پاک کردن آن بسیار مشکل می باشد.

با توجه به این نکته که پاک کردن لکه جوهر از سطح فرش بسیار سخت و در مواردی غیر ممکن است بهتر است که برای این کار به کارشناسان با تجربه در قالیشویی ها مراجعه کنید. ولی این تنها راه ممکن نیست و می توانید خودتان هر با استفاده از روش هایی اقدام به پاک کردن لکه جوهر از سطح فرش نمایید. در ادامه برای پاک کردن لکه جوهر از سطح فرش چند روش کاربردی معرفی خواهیم کرد که می توانید از آن‌ها در مواقع لازم استفاده کنید.

 

روش اول) استفاده از ماست

اگر مقداری جوهر روی قسمتی از فرش اتاقتان ریخت، معطل نکنید و چند قاشق ماست کم چرب روی لکه بریزید و با یک قاشق ماست را روی لکه هم بزنید! با این کار ماست ها جوهری شده و فرش تمیز و بدن لکه می شود حالا ماست های رنگی را از روی فرش جمع کنید. اگر مقدار جوهر ریخته شده زیاد باشد ممکن است لازم باشد برای از بین بردن لکه جوهر از روی فرش این کار را چندین مرتبه تکرار کنید. در نهایت با یک حوله تمیز و مقداری آب، ماست های باقیمانده را از روی فرش تمیز کنید تا اثری برجای نماند. البته این دستور برای لکه‌های تازه کاربرد دارد.

 

روش دوم) استفاده از اسپری مو

شاید تعجب کنید اما اسپری مو یک پاک کننده مناسب برای از بین بردن لکه جوهر از روی فرش است! یک قوطی اسپری مو، یک دستمال حوله ای یا چند برگ دستمال کاغذی، یک حوله تمیز و مقداری آب ولرم آماده کنید. برای تمیز کردن لکه جوهر از روی فرش مقداری اسپری مو روی لکه بپاشید و فورا دستمال حوله ای را روی آن قرار دهید تا لکه خیس شده را به خود جذب کند. ممکن است بسته به بزرگی و پررنگی لکه، مجبور باشید این کار را چند مرتبه تکرار کنید. زمانی که پاک کردن لکه جوهر از روی فرش به اتمام رسید، با یک حوله تمیز وآب ولرم باقیمانده اسپری مو را از روی فرش پاک کنید.

 

روش سوم) استفاده از شیر

ابتدا با یک کاغذ خشک کن لکه تازه را کم رنگ کرده سپس با استفاده از یک اسفنج که با شیر مرطوب شده لکه را بردارید. سپس با استفاده از دستمالی که با آب و کف مرطوب شده باقی مانده مواد را بردارید.

 

روش چهارم) استفاده از شامپو بچه

در صورتی که روش های قبلی برای پاک کردن لکه جوهر از روی فرش موثر نبودند، ناچارید از یک ماده شوینده استفاده کنید. یکی از ملایم ترین مواد شوینده شامپوی بچه است که کمترین صدمه را به فرش خواهد زد. در صورتی که لکه مرطوب است، چند برگ دستمال حوله ای روی لکه بیندازید تا لکه جوهر را به خود جذب کند و جلوی نفوذ جوهرمیان پرزهای فرش را بگیرد. سپس برای پاک کردن لکه جوهر از روی فرش، مقداری از شامپوی بچه را مستقیما روی لکه بریزید و با اسپری مقداری آب ولرم ( نه داغ) روی آن بپاشید. در ادامه با کمک یک فرچه تمیز از قسمت خارجی لکه به سمت داخل بکشید و مجددا رطوبت آن را با دستمال حوله ای بگیرید ( دقت کنید اصلا دستمال را روی لکه نمالید تا لکه پخش نشود) این کار را چند مرتبه تکرار کنید. با انجام این مراحل می‌توانید به سادگی اثر جوهر روی فرش را تا حد زیادی کم کنید. البته درمورد لکه‌های تازه این کار مفید است

 

روش پنجم)‌ استفاده از سرکه و مایع ظرفشویی

برای لکه‌های کمی قدیمی می‌توانید یک قاشق غذاخوری سرکه را با یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی در ۲ فنجان آب گرم مخلوط کنید و یک دستمال تمیز یا یک اسفنج را درون محلول بزنید و روی لکه جوهر بکشید تا محلول جذب فرش شود، دوباره دستمال را روی لکه بکشید تا لکه از بین برود. یک پارچه تمیز دیگر را با آب سرد خیس کنید و محل لکه را تمیز و سپس خشک کنید.

 

نکات و توصیه‌هایی برای پاک کردن جوهر از روی فرش

1. اولین قدم این است که در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به پاک کردن لکه جوهر اقدام کنید. هرچه جوهر خشک‌تر شود، پاک کردن آن دشوارتر است.

 

2. میشه قبل از مقابله با لکه، با مواد شیمیایی که نسبت به استفاده از آن‌ها تردید دارید بهتر است در ابتدا یک ناحیه کوچک تاثیر آن را آزمایش کنید.

 

3. توجه داشته باشید، برای از بین بردن لکه جوهر از روی فرش مخصوصا فرش‌های دستباف از پاک کننده‌های صنعتی به خصوص الکل و استون استفاده نکنید، چرا که ممکن است باعث از بین رفتن رنگ بافت‌های فرش شود. برای این کار بهتر است از شوینده‌های ملایم مثل شامپو فرش، شامپو بچه یا پاک کننده‌های طبیعی مثل آبلیمو و سرکه سفید استفاده کنید.

 

4. در صورتی که لکه‌ای در روی فرش ایجاد شد، علاوه بر پاک کردن لکه از روی فرش، مایعاتی که به پشت فرش رسوخ کرده را باید تمیز نموده و پشت فرش را در معرض هوا قرار داده تا مانع از ایجاد کپک شود و از پوسیدگی فرش جلوگیری شود.

 

5. قبل از انتخاب هر گونه روشی برای پاک کردن لکه جوهر از روی فرش، راهنمای پشت فرش را مطالعه کرده و از آن کمک بگیرید.

 

 

منبع: رنگ وارنگ

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *