باید و نبایدهای نگهداری از مبلمان چرمی

باید و نبایدهای نگهداری از مبلمان چرمی

امروزه مبلمان چرم به خاطر راحتی و نرمی، تمیز کردن آسان و زیبایی و قابلیت استفاده آن با هر نوع سبک دکوراسیون،‌ طرفداران زیادی دارد اما به همین میزان نگرانی بابت چگونگی نگه‌داری از آن نیز وجود دارد.

هرچند این سبک از مبل بسیار شیک بوده و دکوراسیون را مدرن‌تر و زیباتر می‌کند اما اگر نکات نگه‌داری آن را ندانید مجبور خواهید بود هرسال این مبل را تعویض کنید، اقدامی که صرفه اقتصادی و مالی ندارد و قطعا هیچ‌کس دوست ندارد ضرر اقتصادی ببیند.

 

به همین منظوربرای حفظ ظاهر زیبا و نگه‌داری مبل چرمی بهتر است چند نکته را رعایت کنید.

 

۱- از گرد و خاک روی مبل چرم بترسید

برای نگهداری مبل چرم، اولین قدم گردگیری و غبار روبی مرتب می باشد. ممکن است گرد و خاک محیط به اندازه‌ایی که روی مبل پارچه‌ایی خود را نشان می‌دهد، در رابطه با مبل چرمی، چندان به نظر نیاید ولی بهتر است بدانید که همین غبار و ذرات ریز و ندیدنی، در بین بافت و نسوج رویه چرم مبل نفوذ کرده و به مرور زمان باعث آسیب به آن خواهد شد . این کار را با دستمال‌های نخی و یا میکروفایبر هم می‌توانید به آسانی انجام دهید.

حتما درزهای داخلی و گوشه های مبل را که قابل دسترسی نیست، با گوشه گیر جاروبرقی و یا تجهیزات دیگر آن، تمیز و گردگیری کنید.

دقت کنید که اصلا پارچه‌تان را برای گردگیری مبل چرم خیس نکنید می‌توانید از آب مقطر برای نم‌دار کردن پارچه و گردگیری استفاده کنید اما آب را به‌صورت مستقیم بر مبل چرم نریزید و یا با افشانه به مبل نپاشید.

 

2- آب دشمن مبل چرم

برای تمیز کردن چرم همان‌طور که گفتیم نباید از آب استفاده کنید، آب دشمن چرم است و چرم را تغییر رنگ داده و آن را خراب می‌کند؛ بنابراین اگر آب روی مبل چرم ریخته و یا پاشیده شده سریعا با تکه‌ای پارچه آن را پاک کنید نگذارید آب روی سطح مبل چرم باقی بماند. مبل چرم مانند مبل پارچه‌ای نیست که بتوان آن را شست بنابراین قید شست‌وشو با آب را بزنید.

 

3- پاک کردن فوری لکه‌ها از روی مبل چرم

یک روش نگهداری از مبل چرم و البته مؤثرترین آن، پاک کردن بلافاصله لکه و یا هرنوع کثیفی از روی مبل می‌باشد. این کار را به زمان بعد موکول نکنید که نه تنها آلودگی در بافت چرم، ماندگار خواهد شد چه بسا برای پاک کردن نیاز به مواد شوینده بیشتر و قوی تر پیدا کنید که این امر باعث صدمه به مبل خواهد شد.

می توانید با یک اسفنج و پارچه خشک بلافاصله لکه را زدوده و اگر رطوبتی وجود دارد، به مدت ۵ دقیقه روی رطوبت قرار دهید. پارچه را روی مبل نکشید.

 

4- مبل چرم را از نور خورشید دور کنید

یکی از اصول نگهداری مبل چرم، قرار گرفتن مبل به دور از تابش مستقیم خورشید و یا حرارت بخاری و شومینه می باشد. گرما و حرارت دشمنان مواد چرمی اند.

 

5- از اسپری مخصوص مبل چرم استفاده کنید

رنگ مبل چرم پس از گذشت مدت‌زمانی کمرنگ شده و زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهد برای اینکه با این مشکل روبه‌رو نشوید می‌توانید از اسپری‌های جلادهنده و براق کننده مخصوص استفاده کنید و هر ۶ ماه با کمک اسپری‌های مخصوص و یا مواد نرم کننده، تمام روکش مبل را جلا دهید. به این ترتیب هم رنگ و روی مبل شما، درخشان تر و براق تر خواهد شد و هم اینکه به دلیل خواص چرم ها، به مرور زمان از ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن آنها میتوان جلوگیری کرد.

فراموش نکنید که استفاده بیش از حد از این اسپری‌های براق کننده مبل چرمی را آسیب‌پذیر می‌کند بنابراین بهتر است هرچند ماه یک بار از این اسپری استفاده کنید پیشنهاد ما استفاده از این اسپری هر شش ماه هست.

 

6- برای تمیز کردن مبل چرم فقط از مواد شوینده مخصوص استفاده کنید

یادتان باشد که رطوبت و (خیسی) دشمن مبل چرم است. نگهداری مبل چرم و تمیز کردن آنها را فقط از طریق مواد شوینده مخصوص چرم انجام دهید. استفاده از هرگونه محلول‌های ضد چربی چند منظوره، سفیدکننده‌ها، شوینده‌های عادی و غیره فقط به مبلمان چرم شما آسیب می‌زنند.

معمولا محلول هایی مانند آب و آبلیمو و یا جوش شیرین در حجم مشخص، خاصیت پاک کنندگی بهتری خواهند داشت.

 

7- مبل چرم را از اجسام تیز دور نگه‌دارید

اگر کودک خردسال و یا حیوان خانگی به خصوص گربه در منزل دارید حتما مراقب باشید. اجسام نوک تیز باعث سوراخ شدن و در نتیجه پارگی چرم خواهد شد.

 

8- تمیز کردن مبل چرم با آب و صابون ممنوع

از آب وصابون برای تمیز کردن مبل چرم استفاده نکنید. خاصیت قلیایی صابون‌ها به مرور باعث آسیب‌های جدی و بوجود آمدن ترک بر روی مبل خواهد شد.

 

9- مبل چرم را واکس بزنید

همان‌طور که کفش و یا کیفتان را واکس می‌زنید مبل چرمی نیز نیاز به واکس زدن دارد می‌توانید واکس چرم مبل خریداری کرده و از آن استفاده کنید.

واکس چرم مبل با واکس چرم کفش و کیف متفاوت است، هرگز به‌جای استفاده از واکس چرم مبل از واکس‌های دیگر استفاده نکنید. واکس چرم سبب می‌شود که مبل چرم ترک نخورد و از آسیب‌پذیری آن با بستن منافذش جلوگیری می‌کند.

 

10- مبل چرم را نزدیک کولر قرار ندهید

کولرهای آبی و گازی هردو به دلیل رطوبتی که به فضا می‌دهند در صورت نزدیکی با مبل چرم آن را آسیب‌پذیر می‌کند. چرا که آب و رطوبت دشمنان درجه یک مبل چرم هستند و سبب ایجاد ترک خوردگی در بافت چرم می‌شوند.

برای اینکه مبلمان چرمی شما در معرض رطوبت کم‌تری باشد می‌توانید آن را با فاصله از کولر گازی و یا کولر آبی قرار دهید و دیگر نگران از بین رفتن مبلمان چرمی نباشید.

 

و در آخر باید گفت که نگهداری مبل چرم کار چندان پیچیده و دشواری نیست. فقط کافی است به هر گونه لکه و آسیب حتی کوچک، توجه نشان داده و در اسرع وقت، در پی مرتفع کردن آن باشید.

علاوه بر آن در صورت وجود آسیب و یا کثیف شدن مبل چرم در حد وسیع، بهتر است کار را به متخصصان این کار بسپارید و از هرگونه، دستکاری جدا خودداری کنید. در اکثر مواقع تلاش‌های شما نه تنها اثر مثبتی نخواهد داشت که بر عکس، میزان آسیب و کثیفی را بیشتر کرده و به لایه‌های عمیق تر برده یا رویه چرم را از بین خواهد برد.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *