چطور در منزل چین خوردگی و کیسی روی فرش را برطرف کنیم

چطور در منزل چین خوردگی و کیسی روی فرش را برطرف کنیم

یکی از اجزای اصلی دکوراسیون منزل،‌ فرش است که ممکن است ظاهر آن به دلایل مختلف تغییر کند. “کیسی فرش” و یا چین‌خوردگی‌های اضافه فرش یکی از دلایلی است که باعث ظاهر زشت و آسیب بیشتری به فرش می‌شود. کیسی فرش در فرش‌های ماشینی و دستبافت اتفاق می‌افتد ولی اغب اوقات در فرش‌های ماشینی نمای بیشتری دارد.

کیسی فرش به این معناست که فرش در حاشیه‌ها وکناره ها حالت برجستگی(لول شدگی یا جمع شدگی) پیدا می‌کند. کیسی فرش سبب می‌شود که فرش به مرور دچار ساییدگی شود و به همین ترتیب به مرور زمان از بین برود. این حالت بیشتر در فرش‌هایی اتفاق می‌افتد که سفت هستند. فرش‌هایی که شل بافته شده‌اند و تک پود هستند دچار این مشکل نمی‌شوند. البته چون فرش‌های ماشینی نیز در قسمت کناره‌های فرش چرم دوزی می‌شوند کمتر دچار کیسی فرش می‌شوند.

 

دلایل به وجود آمدن کیسی در فرش:

در زمان قدیم که بیشتر فرش‌ها در خانه‌ها شسته می‌شده بیشتر با این مورد روبه‌رو بوده‌اند در زمان کنون که بیشتر قالیشویی‌ها فرش‌ها را می‌شورند فرش‌ها اصولی شسته می‌شود به همین دلیل کمتر شاهد این اتفاق هستیم. اما دلایل دیگری هم برای کیسی فرش وجود دارد،‌ از جمله:

1- بزرگ بودن قواره فرش برای محل مورد استفاده

ممکن است فرش خود را در جایی پهن کنید که قواره بزرگتری نسبت به محل مورد نظر داشته و شما ناچار باشید که فرش را تا بزنید، این کار باعث کیسی فرش می‌شود.

2- آهار پایین فرش

فرش ها با شانه و تراکم پایین ممکن است فرش دچار کیسی شود زیرا آهار کمتری نسبت به فرش‌های ماشینی 100 شانه و 1200 شانه دارند.

3- نگرفتن آب کامل فرش در حین خشک کردن

این نکته مخصوص قالیشویی‌هایی است که با استفاده از دستگاه آب فرش را می‌گیرند. اگر در مرحله خشک کردن قالی آب فرش به طور کامل گرفته نشود فرش چروک می‌شود.

4- قرار گرفتن فرش زیر پایه‌ی مبل و میز

با قرار گیری مداوم پایه‌های مبل و میز یا وسایل دیگر بر روی فرش، فرش دچار فشردگی شده که با گذشت زمان کیسی فرش به وجود می‌آید.

5- قرار گرفتن پرزهای اضافی بین دار و چله‌ها

گاهی در هنگام بافت فرش، اندکی پرز بین دار و چله قرار می‌گیرد که درصورت افزایش این مقدارو فشردگی  ایجاد شده، کیسی فرش به وجود می‌آید.

6- استفاده از مواد مصنوعی در بافت فرش

مواد مصنوعی استفاده شده در بافت فرش علاوه بر تاثیر در مرغوبیت فرش، باعث کیسی آن می‌شود. این مواد در صورتی که در معرض گرما قرار بگیرند حالت اولیه خود را از دست داده و باعث به وجود آمدن کیسی فرش می‌شود که این امر از مرغوبیت فرش می‌کاهد.

7- رول کردن نا مناسب فرش

پس از شستن فرش به دلیل وجود آب درون آن، فرش بسیار سنگین و آسیب پذیر است. رول کردن نامناسب به دلیل ایجاد فشار بر روی فرش باعث کیسی فرش می‌شود.

8- تا زدن فرش به مدت طولانی

تا زدن فرش به خصوص به مدت طولانی باعث ایجاد چروک و شکستگی فرش شده که به مرور زمان کیسی فرش را به وجود می‌آورد.

 

روش‌های برطرف کردن کیسی فرش

در صورتی که فرش منزل شما دچار کیسی شده است بهتر است هرچه زودتر برای رفع کیسی فرش اقدام کنید زیرا با عمیق‌تر شدن کیسی فرش ممکن است آسیب جبران ناپذیری به فرش وارد کند. با انجام راهکارهای زیر می‌توانید به راحتی کیسی فرش را برطرف کنید:

آسان‌ترین راه برای از بین بردن چروک فرش، راه رفتن روی آن است. فقط توجه داشته باشید که فرش باید به طور کامل و بدون هیچ مانعی در اطرافش، روی سطح پهن شود. پس از راه رفتن روی فرش به مرور زمان، کیسی آن از بین می‌رود.

راه موثر دیگر برای از بین بردن چروک فرش قرار دادن اجسام سنگین مانند مبل، گلدان، میز و… روی قسمت چین‌خورده فرش است.

همچنین با رول کردن معکوس فرش نیز می‌توان چین‌خوردگی آن را برطرف کرد.

اگر می‌خواهید به سرعت چروک فرش را برطرف کنید؛ پارچه نخی نمداری را روی قسمت مورد نظر قرار دهید، سپس آن را اتو بکشید. درجه حرارت اتو زیاد نباشد که به بافت فرش آسیبی نرسد.

استفاده از بخارشوی نیز در برطرف کردن چروک فرش بسیار موثر است. برای این کار پس از آماده کردن بخارشوی با استفاده از سری مخصوص قسمت مورد نظر را صاف کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *