استفاده از چسب پهن برای ریشه های فرش ممنوع!

استفاده از چسب پهن برای ریشه های فرش ممنوع!

مراقبت از ریشه ‌های فرش یکی از فاکتورهای مؤثر و مهم در دوام فرش است و در صورت پوسیدگی و از بین رفتن ریشه‌ های فرش احتمال آسیب دیدن بدنه اصلی فرش نیز به وجود می ‌آید.

امروزه برخی از خانواده‌ های ایرانی برای محافظت از ریشه ‌ها در برابر آلودگی و پوسیدگی، از چسب پهن استفاده می کنند که روشی غلط می باشد. چسب پهن هر چند ظاهراَ فرش را از آلودگی ‌ها محافظت می کند، اما استفاده از آن مشکلاتی را بوجود می آورد که دیگر ریشه فرش شما مانند روزهای اول نخواهد بود.

مشکلاتی از قبیل :

– هنگام تعویض چسب پهن، احتمال این که ریشه فرش کنده شود بسیار زیاد است.

– در اغلب اوقات اثرات چسب پهن بر روی ریشه می ماند و حتی با شستشو توسط قالیشویی از بین نمی رود.

– چسب پهن به مرور زمان در اثر رفت و آمد، قدرت چسبندگی خود را از دست می دهد و باید به صورت مرتب تعویض شود.

– استفاده طولانی مدت از چسب پهن، بدلیل مواد شیمیایی به کار رفته در ساخت آن، سبب آسیب دیدن ریشه فرش می شود و ضرر مالی به همراه خواهد داشت.

 

ما در این مقاله قصد داریم به جای اشتباهات رایج نگهداری از ریشه فرش، شما را با  انواع راهکارهای مناسب برای مراقبت اصولی از ریشه فرش آشنا سازیم. شما می‌توانید با مطالعه این مقاله و عمل به راهکارها از ریشه‌های فرش محافظت کنید.

 

محافظت از ریشه فرش با گره زدن ریشه

گره زدن ریشه فرش

گره زدن یکی از بهترین راه های محافظت از ریشه فرش ماشینی است که باید این کار در زمان خرید قالی ماشینی جدید انجام گردد. این کار سبب می شود تا ریشه ها خراب نشده و از یکدیگر جدا نشوند. این کار می تواند از ریشه ها در برابر جارو کشیدن نیز محافظت کند. البته این کار باید به طور صحیح انجام شود تا ریشه فرش کیفیت و ظاهر خود را از دست ندهد. گره زدن ریشه قالی های ماشینی می تواند به روش های مختلفی از جمله گره زنجیره ای، دو گره و گره نخودی انجام شود. گره های زنجیره ای عمدتا برای زیبای ریشه فرش زده می شوند ولی دو گره باعث مستحکم تر شدن بافت فرش شده و دوام ریشه را افزایش می دهد .

 

محافظت از ریشه فرش با کاور

کاور ریشه فرش

کاور ریشه یکی از جدیدترین روش های محافظت از ریشه فرش است کاور ریشه یک نقش محافظتی بسیار قوی دارد که به آن “محافظ ریشه فرش” هم  گفته می شود. کاورها سبب محکم شدن ریشه به لبه قالی ماشینی می شوند و در نتیجه از آسیب دیدن و کثیفی فرش جلوگیری می کنند. جنس کاور ریشه فرش ماشینی به گونه ای است که موجب عبور هوا شده و از پوسیدگی ریشه ها جلوگیری می کند. در ساختار کاورها از هیچ گونه مواد شیمیای و چسبی استفاده نمی شود و با استفاده از ان می توان به بهترین روش ممکن از ریشه فرش محافظت نمود .

کاور ریشه فرش ماشینی در دو مدل کاور پارچه ای و کاور توری موجود است. اسستفاده از کاورهای پارچه ای یکی از روش های قدیمی برای محافظت از ریشه قالی ماشینی است که به طور معمول از جنس متقال و یا برزنت می باشد. این نوع کاورها سبب تمیز ماندن ریشه فرش می شوند و از آسیب های فیزیکی و شیمیای جلوگیری می کنند .

عبور هوا از کارو های توری یکی از دلایل استفاده آن ها برای محافظت از ریشه انواع قالی ماشینی است. این نوع کاور با استفاده از یک نوار باریک چسبی به لبه فرش می چسبد و ریشه های فرش را منظم در کنارهم نمایش می دهد. البته این چسب قوی نیست و به فرش شما آسیبی نخواهد زد.

در مورد نوع کاور ریشه باید به این نکته توجه داشت که باید کاور از جنس مرغوب و با کیفیت باشد تا باعث پوسیدگی ریشه نشود باید هر چند ماه یکبار ان را تعویض نمود.

 

محافظت از ریشه فرش با لفاف دوزی

لفافه دوزی در ریشه فرش

یکی از بهترین روش های قدیمی برای نگهداری ریشه های فرش، لفاف دوزی می باشد. در این روش نوع پارچه به کار رفته شده از جنس متقال و یا برزنت می باشد هم چنین در مواردی از جاجیم های ماشین بافت نیز برای لفاف دوزی ریشه های فرش استفاده می کنند.

در لفاف دوزی ریشه های فرش را باید تازده و داخل پارچه مربوطه قرار دهید. سپس هر دو طرف پارچه را به ابتدای بافت وصل کنید. جریان داشتن هوا در پارچه های مورد استفاده در لفاف دوزی، از وارد شدن بعضی آسیب های شیمیایی و فیزیکی به ریشه های فرش جلوگیری می کند. زیرا جنس این پارچه ها نخی مشبکی می باشند.

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *