همه آنچه درباره نگهداری از تابلو فرش در منزل باید بدانیم

همه آنچه درباره نگهداری از تابلو فرش در منزل باید بدانیم

تابلوفرش‌ ها به عنوان نفیس ترین کالای تزئینی در خانه است که تمیز کردن آنها کمی دردسر دارد و معمولا یکی از دغدغه‌هایی است که بسیاری از خانواده‌ها به مرور زمان و بخصوص در ایام خانه تکانی با آن مواجه می‌شوند.

این وسایل تزئینی که به مرور با جذب گرد و غبار، کثیف می‌شوند با یک گردگیری ساده به راحتی تمیز نمی شود، از طرفی شستن آنها هم اگر برای اولین بار باشد ممکن است باعث تغییر رنگ یا خراب شدن تابلو فرش شود. به همین خاطر، بهترین و مطمئن ترین راه کمک گرفتن از مراکز قالی شویی معتبر است که در زمینه شستن تابلو فرش نیز تخصص دارند اما راه های ساده ای هم برای تمیز کردن تابلو فرش وجود دارد که در این مقاله در اختیار شما قرار می دهیم.

 

نحوه مراقبت از تابلو فرش در منزل

در گام نخست‌، بهترین راه حل، پیش گیری از کثیف شدن آنها است. تابلو فرش را جایی نصب کنید که کمتر در معرض گرد و غبار و آلودگی‌های بیرونی قرار بگیرد. مثلا نصب تابلو فرشی در راه‌پله یا روبه‌روی پنجره‌ای که بیشتر ساعات روز باز است باعث می‌شود تابلو فرش شما زودتر کثیف شود.

به جز انتخاب جایی مناسب برای نصب تابلو فرش، گردگیری روزانه نیز توصیه می‌شود. کافی است هر چند روز یکبار با سری مخصوص جاروبرقی روی تابلو را تمیز کنید. دقت کنید که درجه جاروبرقی روی کم‌ترین درجه تنظیم شده باشد. به صورت کلی باید سعی کنید با گردگیری صحیح و به موقع مانع از نفوذ آلودگی‌های سطحی به داخل بافت فرش شوید.

نکته بعدی در این است که نباید به هیچ وجه تابلو فرش را به دیوار آهکی یا گچی آویزان کرد. زیرا که این کار موجب کثیف شدن و گچی شدن تابلو فرش می شود. و هم چنین آهک و گچ به بافت فرش آسیب وارد می کند.

علاوه بر آن،‌ انتخاب قاب مناسب برای فرش بسیار مهم است چراکه قاب فرش باعث جلوگیری از هر گونه آسیب به حاشیه تابلو فرش می شود. هم چنین باعث زیبایی و جلوه تابلو فرش می شود. بنابراین بهتر است که برای تابلو فرش قابی زیبا و مناسب انتخاب شود.

این نکته را مدنظر قرار دهید که نباید قاب تابلو فرش را شیشه بیندازید زیرا شیشه باعث می شود که به تابلو فرش هوا نرسد و پوسیده شود.

این نکته ضروری است که هرگز نباید تابلو فرش را به واسطه میخ به دیوار نصب کرد زیرا علاوه بر اینکه میخ باعث سوراخ شدن فرش و آسیب به بافت آن می شود. بلکه در طول زمان میخ زنگ می زند و لکه زرد رنگی را بر روی فرش به جای می گذارد و ظاهر فرش را خراب می کند.

همچنین هرگز نباید به تابلو فرش رطوبت برسد. مخصوصا باید دور از رطوبت کولرهای آبی نگهداری شوند. زیرا که رطوبت موجب پوسیدگی تابلو فرش و خرابی تابلو فرش می شود. استفاده از قرص نفتالین برای عدم جذب رطوبت به تابلو فرش می توان راهکار خوبی در این زمینه باشد.

به خاطر داشته باشید اگر تابلو فرش در محل سربسته قرار دارد، باید حداقل یک بار در ماه درب آن باز شود و آن را بازرسی کرد.

نکته آخر در مورد نحوه مراقب از تابلو فرش در منزل این است که علاوه بر اینکه باید نگذاشت تابلو فرش خیس شود چرا که خیس شدن باعث تداخل رنگ در تابلو فرش می شود،‌ از قرار دادن تابلو فرش در معرض تابش مستقیم نور خورشید نیز خودداری کرد زیرا تابش مستقیم آفتاب موجب کم رنگ شدن فرش به ویژه فرش های با الیاف طبیعی مانند پشم و تابلو فرش دستباف ابریشم می شود.

در ادامه مقاله با نکاتی جهت شستشوی اصولی تر تابلو فرش آشنا می شوید تا به خوبی تابلوی شما تمیز بگردد و کیفیت همیشگی خودش را از دست ندهد.

 

روش شستشوی تابلو فرش در خانه

به صورت کلی می‌توان گفت تابلوفرش‌ها نیاز به شست و شو ندارند اما اگر به هر دلیلی احساس کردید تابلوفرشتان کثیف شده، به کارگیری این نکات مفید می باشد:

1- اول از همه تابلو را از قابش جدا کنید.

2- سپس روی تابلو فرش را با جاروبرقی که دهانه اش تمیز است جارو بزنید تا ذرات گرد و غبار از بین برود.

3- پس از آن،‌ مقداری شامپو فرش را در آب سرد حل کنید و با یک تکه اسفنج بزرگ که در این محلول غلتانده اید، سطح آن را به صورت یکنواخت و با سرعت بسایید.

4- برای خشک شدن، باید تابلو فرش را روی زمین، بصورت پشت و رو در محیط نسبتا گرم و دور از نور خورشید بگسترانید تا رطوبتش تبخیر شود و تابلو فرش تغییر رنگ ندهد. این کار اجازه نمی دهد رنگ های آن در همدیگر بلغزند و ادغام شوند.

 

نکاتی که باید در هنگام شست و شو تابلو فرش به آنها توجه کرد :

– قبل از استفاده از شامپو فرش باید توجه داشته باشیم تابلو فرش های دستباف دارای کیفیت متفاوت بوده و ممکن است که در هنگام شستشو رنگ پس دهند. از این رو برای اینکه متوجه شویم که فرش رنگ پس می دهد یا نه، ابتدا یک دستمال سفید را با آب ولرم کاملا خیس کرده و با آن روی قسمتهایی از فرش بکشید، اگر دستمال سفید رنگی شد، فرش رنگ پس می دهد و باید هنگام شستشوی آن نکاتی را رعایت کرد.

 

– نکته بعدی در این قسمت در خصوص نحوه برخورد با بید خوردگی تابلو است، ابتدا سطحی که تابلو فرش روی آن قرار دارد را کنترل و تمیز کرد و سپس قسمت های بید خورده را ترمیم کرد تا به هنگام شست و شو نقاط کنار بید خوردگی دچار آسیب نشود. البته برای جلوگیری از بید خوردگی در شستن تابلو فرش بهتر است از پودر یا قرص نفتالین استفاده شود.

 

– برای کشیدن شامپوی مخصوص به روی فرش از برس یا اسفنج هایی با بافت نرم استفاده کنید، برس های سیمی و یا زبر به تار و پود فرش شما آسیب می زند. این یکی از نکاتی است که باید بسیار به آن توجه کنید.

 

– یکی از نکات بسیار مهم در شستشوی تابلو فرش های ظریف مانند شستشو تابلو فرش ابریشم یا غیره انتخاب شامپو فرش مناسب است تا بافت تابلو فرش از بین نرود. شامپو فرش هایی با درصد پایین خاصیت اسیدی و فاقد جوهر نمک برای شما در اولویت هستند.

 

– اگر به جای کف شامپو از آب آن استفاده کنید، فرش نه تنها تمیز نمی شود، بلکه لوچ و چسبنده شده و دیرتر خشک می شود.

 

– برای تمیز کردن تابلو فرش از آب گرم استفاده نکنید. در صورت استفاده از آب گرم امکان پس دادن رنگ و ادغام رنگ های تیره در رنگ های روشن وجود دارد. (در صورت با کیفیت بودن رنگرزی الیاف تابلوفرش ، این امکان وجود ندارد)

 

– هرگز تابلو فرش را روی طناب پهن نکنید. چون ممکن است خط تا شده از بین نرود یا کش بیاید و از ریخت بیافتد. پهن کردن تابلو فرش زیر آفتاب هم کار مناسبی نیست. اگر می خواهید این کار را انجام دهید، آن را پشت و رو زیر آفتاب قرار دهید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *