راه‌های برطرف کردن انواع سوختگی روی فرش

راه‌های برطرف کردن انواع سوختگی روی فرش

لکه های سوختگی که بر اثر حادثه و یا بی توجهی مثل افتادن یک تکه زغال یا سیگار، چسبیدن قابلمه یا اتو به فرش، چکیدن موم های شمع بر روی فرش و …  به وجود می آید یکی از دردسر سازترین و چالش برانگیزترین اتفاقاتی است که می تواند برای هر خانم خانه داری اتفاق بی افتد.

در نگاه اول،‌ اگر با چنین موردی مواجه شدید اولین کاری که می بایست انجام دهید، بررسی میزان سوختگی در فرش است. اگر میزان سوختگی در فرش بسیار زیاد و عمیق بود. بهتر است به یک قالیشویی معتبر و با تجربه که کار تعمیر فرش را هم انجام می دهند مراجعه کنید، تا آنها به صورت تخصصی، فرشتان را رفو و تعمیر نمایند.

اما چنانچه سوختگی به صورت سطحی در فرش ایجاد شده باشد، شما می توانید با استفاده از راهکارهای زیر در صدد برطرف نمودن لک های حاصل از انواع سوختگی ها اقدام نمایید.

 

انواع سوختگی روی فرش

  • سوختگی با سیگار
  • سوختگی با ذغال
  • سوختگی با قابلمه داغ
  • سوختگی با اتو
  • سوختگی با لکه شمع

 

رفع سوختگی فرش حاصل از افتادن سیگار

سوختن فرش با سیگار

کسانی هستند که در منزل خود سیگار می کشند و گاهی پیش می آید که سیگار بر روی فرش بیفتد و فرش، بسوزد. برای رفع سوختگی فرش با سیگار ابتدا با کمک یک کاغذ سمباده سطح سوختگی را بسابید.

در مرحله بعد با کمک جاروی معمولی و یا شارژی سوختگی های سابیده شده را از روی فرش تمیز کنید.

در صورت ماندن بخشی از سیاهی های سوختگی می توانید با استفاده از نوک یک قیچی کوچک به دقت لکه را از روی پرز و بافت فرش قیچی کنید.

حالا با دقت لکه را بررسی کنید اگر هنوز لکه سوختگی باقی مانده است با کمک محلولی از 1 قسمت آب اکسیژنه و 10 قسمت آب با کمک یک پارچه روی لکه را به آرامی تمیز کنید. برای این منظور دقت کنید که ابتدا سطح بیرونی لکه و سپس بافت داخلی فرش را تمیز کنید.

در مرحله آخر محل لکه را با آب بشویید (نیازی نیست محل لکه را شامپو فرش بکشید) و سطح آن را کاملا خشک کنید.

 

رفع سوختگی فرش حاصل از افتادن زغال

برای ترمیم سوختگی فرش ناشی از زغال، در ابتدا ذغال و سیاهی ریخته شده روی فرش را با جارو جمع کنید. سپس با یک تکه سمباده محل لکه را تمیز کنید تا محل سوختگی سابیده شود. در ادامه، با کمک از یک قیچی کوچک قسمت‌هایی از پرزهای سوخته شده را کوتاه کنید و محل سوختگی را با حجم زیادی از شامپو فرش بپوشانید و اجازه دهید کامل خشک شود. پس از آن لکه را با محلول آب اکسیژنه بشورید و با استفاده از پنکه فرش را خشک کنید.

توجه داشته باشید،‌ درصورتی که هنوز محل سوختگی دیده می‌شود می‌توانید از محلول‌های رنگبر ضعیف استفاده کنید. در زمان شستشو اصلا از صابون استفاده نکنید زیرا فرش نباید بیش از اندازه خیس شود و در صورت عمیق بودن سوختگی، از خدمات قالیشویان استفاده کنید.

 

رفع سوختگی فرش حاصل از  قابلمه داغ

این سوختگی اغلب بر روی فرش های آشپزخانه که محل پخت و پز می باشد صورت می گیرد. اغلب پیش آمده که قابلمه داغی را روی فرش باقی بگذارید و قابلمه به فرش بچسبد و یک لکه زرد رنگ بزرگ به اندازه کف قابلمه بر روی فرش ایجاد گردد. چنانچه سوختگی ایجاد شده توسط قابلمه خفیف باشد و به رنگ زرد در بیاید می توانید پرزهای خوابیده شده را با قرار دادن یک قطعه یخ و یا گذاشتن یک تکه پیاز بر روی آن، ترمیم نمایید و سپس پرزهای فرش به حالت اولیه خود بازگرداند و در آخر، محل را با آب سرد شسته و پرزهای فرش را شانه بزنید تا یکدست شود.

 

رفع سوختگی فرش حاصل از اتوی داغ

سوختگی فرش با اتو

از دیگر موارد سوختگی فرش ما سوختگی بر اثر اتو داغ می باشد. سوختگی فرش بر اثر اتو داغ اگر به این صورت باشد که لکه زردی بر روی فرش ما به جای بگذارد، می توانید آنرا با استفاده از یک پیاز آنرا رفو کنید.

مراحل رفع سوختگی فرش بر اثر اتو با استفاده از پیاز به این صورت می باشد که، ابتدا پیاز را به دو نیم قسمت کرده و سپس بر محل سوختگی قرار دهید و سپس بعد از مدتی پیاز را بردارید و محل سوختگی را با آب سرد بشویید.

توجه داشته باشید که از بین بردن سوختگی با استفاده از پیاز در مواقعی می باشد که سوختگی فرش شما بر اثر اتو به صورت سطحی باشد و لکه زرد را از بین ببرد اما در صورتی که سوختگی عمیق بود برای ترمیم سوختگی فرش با اتو بهتر است آن را برای رفو به قالیشویی بسپارید، اما در مورد موکت می توانید با کمک کاتر آن بخش را ببرید و موکت تازه ای جایگزین آن کنید، بعد از چسباندن موکت تازه سطح آن را با جارو برقی جارو بکشید تا یکدست شود.

 

رفع سوختگی فرش حاصل از لکه شمع

در صورتی که فرش یا موکت شما در اثر ذوب شدن شمع در حال سوختن، دچار آسیب شد، به محض وقوع لکه، آن را پاک کنید.

لکه های مایع شمع که هنوز سفت نشده است را، با یک حوله کتان یا دستمال کاغذی های سفید خشک کنید. هرگز دستمال را روی موکت مالش ندهید، چون باعث می شود به داخل فیبر نفوذ کند، فقط سعی کنید آن را خشک نمایید. با فشار دست روی حوله خشک، این قسمت را تقریبا خشک کنید.

راه دیگری نیز برای تمیز کردن لکه شمع از روی فرش یا موکت وجود دارد. در این روش باید یک محلول لکه بر بسازید. برای این منظور چند قطره مایع ظرفشویی را (که خمیری نباشد) با آب مخلوط کنید. حدود یک چهارم قاشق چای خوری از آن را به حدودا به یک لیتر آب اضافه نمایید و سپس روی لکه بریزید. دقت کنید موکت خیلی خیس نشود. در انتها به آرامی لکه را پاک و با آب تمیز کنید. مراحل را تا رفع کامل لکه تکرار کنید.

در صورت تغییر رنگ موکت های دارای الیاف مصنوعی، لکه احتمالا چسبناک بوده است. آن را با آب گرم شسته، با یک دستمال سفید و تمیز خشک کنید.

در مورد لکه موکت های پشمی از آب ولرم استفاده کنید. هرگز از آمونیاک یا لکه برهای دارای ترکیبات قلیایی که به بافت موکت آسیب می رساند، استفاده نکنید.

موکت ها و پادری های دارای الیاف گیاهی مانند کنف دارای الیاف زبر و سخت بوده، در مقایسه با موکت های پشمی و موکت های دارای مواد مصنوعی مقاومت کم تری در برابر لکه دارند.

بعد از، از بین بردن لکه، قسمت خیس شده را سریع با فن یا سشوار و حرارت کم خشک کنید.

راه دیگر برطرف کردن سوختگی لکه شمع در فرش ها و موکت های پرزدار به این شکل است که ابتدا ناحیه را با یک قاشق بتراشید. سپس روی لکه دستمال کاغذی یا پارچه سفید گذاشته، با حرارت کم اتو بکشید. زمانی که موم کاملا جذب شد، دستمال را بردارید.

 

رفع سوختگی فرش و رفوی آن در خانه

رفو سوختگی فرش

اگر قسمت کوچکی از فرش شما با هر چیزی سوخت و پرزهای آن از بین رفت، ترفند زیر را برای رفع سوختگی فرش به‌کار بگیرید:

 

اگر روش‌های بالا پاسخگو نبودند، برای رفع سوختگی فرش با اتو، رفع سوختگی فرش ماشینی با زغال و…، با یک موچین یا قیچی تعدادی پرز از قسمت‌های سالم فرش جدا کنید (توجه داشته باشید که رنگ آنها مشابه با قسمت سوخته باشد). سپس به قسمت سوخته مقداری چسب (مانند چسب سیمان) بزنید، پرزها را روی آن قرار داده و فشار دهید. روی آن یک وسیله سنگین یا چند کتاب بگذارید و صبر کنید تا کاملا خشک شود. برای موکت هم می‌توانید از این روش استفاده کنید.

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *