راز نگهداری بهتر مبلمان استیل

راز نگهداری بهتر مبلمان استیل

امروزه در اکثر اتاق پذیرائی ما ایرانیان یک دست مبلمان استیل به دلیلی طراحی زیبایی آن وجود دارد اما تمیزکاری و شستشوی این نوع مبلمان به نسبت مبلمان راحتی چرمی و پارچه‌ای کار آسانی نیست.

در این نوع مبلمان در قسمت رویه مبل، معمولا از پارچه‌های بافت دار استفاده می‌شود. همچنین چوب به کار رفته در آن معمولا به صورت منبت‌کاری شده بوده و دارای برجستگی‌ها و در نتیجه درزهای متعدد است. همین موارد هم باعث سخت‌تر شدن شستشوی آن می‌شود. از سویی عوض کردن رویه این مبلمان کار ساده‌ای نیست. در نتیجه باید هنگام شستشوی مبل استیل نهایت دقت را به کار ببندید. در این مقاله،‌ با نکاتی که می‌توان در نگهداري از مبل‌های ساخته شده از چوب مفید باشد،‌ آشنا می‌شویم.

 

1- نحوه جاروکشی مبلمان استیل

رویه مبلمان را با جاروبرقی به‌طور کامل جارو بکشید. برای انجام این کار، حتما قدرت مکش جاروبرقی را را روی درجه بالا بگذارید. همین‌طور از سری‌های کوچک‌تر استفاده کنید تا هم با قدرت بیشتری گرد و خاک پارچه مبلمان را بگیرید و هم سطوح زیرین پارچه نیز تا جای ممکن عاری از گرد و خاک شوند. همچنین سری‌های کوچک‌تر برای جارو کردن درزهای مبلمان مناسب‌تر هستند.

حتی می‌توان برای تمیز کردن بخش‌های درونی منبت‌ها و گل‌های پیچ خورده روی بدنه، که پر از گرد و غبار و خاک است از برس يا مسواک استفاده کنيد.

پیش از انجام این مرحله دقت کنید که سری جاروبرقی شما کاملا تمیز باشد؛ تا خودش موجب کثیفی رویه مبل‌ها نشود.

 

2- مبلمان استیل را گردگیری کنيد

در این مرحله از شستشوی مبل استیل با یک دستمال مرطوب، گرد و خاک نشسته روی چارچوب مبلمان را با حوصله کامل بگیرید. در هرجایی هم که احساس کردید، آلودگی به بخش‌های چوبی مبلمان چسبیده است؛ سعی کنید به کمک دستمال مرطوب و ماده شوینده ملایم، آلودگی ایجاد شده را پاک کنید.

در این مرحله کاملا مراقبت باشید که برای پاک کردن آلودگی‌ها از وسایل تیز و برنده استفاده نکنید؛ چراکه بخش‌های چوبی مبلمان در برابر ایجاد خط و خش بسیار آسیب‌پذیر هستند.

به طور مثال اگر بر روی مبلمان استیل چوبی شما کاغذ چسبیده است، به هیچ عنوان از تیغ یا چاقو و یا وسایل نوک تیز برای از بین بردن آن استفاده نکنید. چرا که به شدن به مبل شما آسیب وارد می کنند. در این مواقع بهترین کار آن است که با استفاده از روغن‌ها مانند روغن مایع یا روغن زیتون، روی کاغذ را آغشته کنید و مقداری روغن را بر روی آن بریزید.

سپس چند دقیقه صبر کنید و بعد از آن با استفاده از پارچه نرم و بدون پرز کاغذ آغشته به روغن را به صورت دورانی مالش دهید. با تکرار این روند کاغذ به راحتی از سطح چوب مبل استیل چوبی جدا می‌شود.

 

3- استفاده از شامپو مخصوص مبلمان استیل برای شست وشوی بهتر

مقداری شامپوی مخصوص مبلمان را با آب گرم مخلوط کنید. این شامپو را در تمامی سوپرمارکت‌ها می‌توانید بیابید؛ همچنین نسبت آب و شوینده روی جلد شامپو نوشته می‌شود. آب و شامپو را آنقدر باید مخلوط کنید که کف بسیار زیادی تولید شود. پس از آن به کمک یک اسفنچ ابری تمیز، تنها کف ایجاد شده را روی سطح پارچه مبلمان خود پخش کنید. در این مرحله دقت کنید که آب موجود در سطل را نباید روی سطح مبلمان بریزید. چراکه به بخش‌های داخلی مبل نفوذ کرده و موجب مرطوب شدن، بو گرفتن و درنهایت پوسیدگی مبلمان می‌شود.

پس از پخش شدن کامل کف روی سطح مبلمان، آنها را به مدت ۳۰ دقیقه به حال خود رها کنید. این کار کمک می‌کند تا کف به‌خوبی آلودگی‌های روی سطح پارچه را در خود حل کند. سپس با یک دستمال پارچه‌ای تمیز شروع به پاک کردن کف روی مبلمان کنید. در این مرحله دقت داشته باشید که مسیر حرکت دست‌تان هنگام پاک کردن به یک سمت باشد.

 

4- براق کردن چارچوب مبلمان استیل

یکی از زیبایی‌های مبلمان استیل، بخش چوبی و منبت‌کاری شده آن است. این بخش معمولا نقره‌ای یا طلایی رنگ است. اگر احساس می‌کنید چارچوب مبلمان شما کدر شده و درخشندگی سابق را ندارد؛ کافی است به کمک روغن مخصوص مبلمان چوبی، این بخش‌ها را جلا دهید.

برای انجام این کار بهترین ابزار پنبه است. میزان زیاد روغن موجب زیباتر شدن مبلمان شما نمی‌شود. پس به اندازه کافی پنبه را به روغن آغشته کرده و در سطح چوب کاملا پخش کنید. روغن جلا باید آنقدر در سطح مد نظر پخش شود که با دست کشیدن روی آن، احساس چرب بودن نکنید.

همچنین می‌توانید از دو ماه پارافین و گلیسیرین نیز برای پاک کردن قسمت‌های چوبی مبل استفاده کنید. فقط باید مراقب باشید تا سطح پارچه‌ای مبلمان به آن آغشته نشود.

 

5- خشک کردن مبلمان استیل

در آخرین مرحله بهتر است بگذارید مبلمان به مدت یک روز به حال خودش رها باشد تا هم روغن به خورد چوب رفته و هم رویه مبلمان کاملا خشک شود،‌ برای این کار فقط کافی است پنجره‌ها را باز کنید تا هوا در منزل جریان داشته باشد. پس از آن می‌توانید با فشار کم جاروبرقی، بار دیگر رویه مبلمان را جارو کشیده و از مبلمان تمیزکاری و شسته شده خود لذت ببرید.

دقت کنید برای خشک کردن سریع‌تر از سشوار استفاده نکنید چرا که باعث ایجاد پرز بر روی پارچه مبل می‌شود.

 

و در آخر اگر گمان می‌کنید باز هم شستشوی مبلمان استیل برایتان کار دشواری خواهد بود، می‌توانید از متخصصان حرفه‌ای در این زمینه یاری بگیرید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *