نگران زردی ریشه فرش بعد از شستشو نباشید

نگران زردی ریشه فرش بعد از شستشو نباشید

اگر شما هم بعد از شستشوی فرش در منزل با زردی ریشه‌ها مواجه شدید،‌ نگران نباشید چون راهکارهایی در هنگام شستشو فرش وجود دارد تا جلوی زرد شدن فرش گرفته شود و همچنین راه‌‌حل ساده و عالی برای از بین بردن زردی فرش و ریشه آن بعد از شستن نیز وجود دارد. که در این مقاله با تمام به این راه‌ها آشنا خواهیم شد.

 

عواملی که در زرد شدن ریشه فرش بعد از شستشو نقش دارد:

 

1- باقی ماندن زرداب در فرش

اغلب باقی ماندن بخشی از آب کثیف در بخش‌هایی از فرش و خشک شدن آن سبب زردی ریشه‌ها و فرش می‌شود. بنابراین باید در زمان شستشو تا جایی که می توانید زرداب را از طریق پارو زدن از بافت فرش خارج کنید تا دیگر آبی باقی نماند. همچنین پیش از پهن کردن فرش نیز هرگز روی آن آب نگیرید و  از خشک شدن کامل آن اطمینان حاصل نمایید.

 

2- استفاده از شوینده‌های اسیدی

زرد شدن فرش بعد از شستن دلایل دیگری هم دارد. شوینده‌های بی کیفیت یا نامناسب نیز می‌توانند با وارد آوردن آسیب برای بافت فرش موجب ایجاد لکه‌های زرد بر روی آن شوند. برای مثال به کار بردن شوینده‌هایی که خاصیت اسیدی دارند یا پودر ماشین لباسشویی به خصوص پودرهایی که دارای آنزیم‌های قوی هستند، نه تنها بافت فرش را از بین می‌برد بلکه رنگ آن را نیز زرد می‌کند.

بنابراین خیلی ساده از آب ولرم و پودر دستی برای شستن فرش های خودتون استفاده کنید تا کمترین آسیب به فرش برسد.

 

3- عدم غبارگیری درست

دلیل دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد نشستن گرد و غبار زیاد بر روی فرش است. اگر فرش را مرتب جارو نزنید گرد و خاک به داخل بافت آن نفوذ می‌کند و در صورت عدم شستشوی صحیح به صورت زردی خود را نشان می‌دهد. به همین علت توصیه می‌کنند قبل از شستشو حتما آن را با جاروبرقی خوب تمیز کنید. البته شیوه صحیح‌تر آن است که فرش را بتکانید و با زدن چوب به پشت آن گرد و خاکش را بگیرید. در قالیشویی‌ها نیز به صورت سنتی و با استفاده از چوب یا با استفاده از دستگاه‌های خاص گرد و غبار فرش را خارج می‌کنند. اگر گرد و غبار فرش به خوبی گرفته نشود هنگام شستشو به گِل تبدیل شده و با نفوذ به سطح گره‌های فرش در طول زمان سبب پوسیدگی آنها می‌شود.

 

4- آویزان کردن فرش خیس

مورد بعدی که بیشتر به زرد شدن ریشه‌ها می‌انجامد آویزان کردن فرش در زمانی است که هنوز آب آن نرفته است. بهتر است ابتدا اجازه دهید آب فرش برود. اگر فرش را به طور خیس آویزان کنید آب‌های اضافی در قسمت ریشه جمع شده و سبب زرد شدن آن می‌گردد.

بنابراین بعد از پاروکشی فرش را لول کرده و روی سطحی شیب دار قرار دهید. تا به طور کلی آب خارج شود و پس از یکی دو ساعت که دیگر آبی برای جریان یافتن در فرش وجود نداشت، آن را پهن کنید تا خشک شود.

 

با این راهکارهای عالی زردی ریشه فرش را از بین ببرید

اما برای بر طرف کردن زردی بعد از شستشوی فرش چه راهکارهایی وجود دارد؟ اگر زردی فرش کم بود می‌توانید خودتان برای از بین بردن آن اقدام کنید. اما اگر زردی فرش زیاد بود بهتر است که فرش را به یک قالیشویی مجرب بسپارید.

در اینجا به برخی از روش‌هایی که می‌توانید در خانه به کار ببرید اشاره خواهیم کرد:

 

1- شستشوی دوباره فرش

اگر علت زرد شدن فرش شما پس از شستشو استفاده از شوینده‌های نامناسب یا نفوذ گِل ناشی از گرد و غبار به بافت آن یا آبکشی نادرست است، بهتر است در صورتی که برایتان امکان پذیر است یکبار دیگر فرش را به روش درست بشویید. این بار سعی کنید آب کثیف به درستی از بافت آن خارج شده و فرش به طور کامل خشک شود. البته این روش زمان زیادی از شما می‌گیرد.

 

2- استفاده از محلول سرکه و آب نمک

همان طور که می‌دانید از سرکه برای حذف برخی از لکه‌های فرش استفاده می‌شود. در اینجا نیز محلول آب نمک و سرکه می‌تواند به از بین بردن زردی فرش بعد از شستن به شما کمک کند. این محلول را با استفاده از 1.5 لیتر آب، 2 قاشق چایخوری نمک و 2 قاشق سرکه تهیه کنید و سپس یک تکه تور یا دستمال را به آن آغشته کرده و روی جاهایی از فرش که زرد شده، بکشید.

 

3- استفاده از محلول سرکه و جوش شیرین

این محلول از مورد قبلی قوی‌تر بوده و اثرگذاری بیشتری در حذف زردی فرش بعد از شستن دارد. کافی است در محلول بالا به جای نمک از جوش شیرین استفاده نمایید. این محلول برای سفید کردن ریشه‌هایی که زرد شده‌اند نیز کاربرد دارد.

 

4- به کارگیری شوینده‌هایی با اسیدیته پایین

در این روش از شوینده‌های شیمیایی که خاصیت اسیدی پایینی دارند استفاده می‌شود. از جمله این شوینده‌ها می‌توان به شامپو فرش، صابون، پودر دستی و … اشاره کرد. مقداری از شامپو فرش یا شوینده را در آب ولرم حل کنید و سپس با استفاده از اسفنج یا یک تکه ابر آن را بر روی فرش بکشید و اجازه دهید تا خشک شود. صابون رختشویی نیز در این زمینه کارایی دارد. برای استفاده از صابون رختشویی ابتدا باید قسمتی از فرش که زرد شده را خیس کرده و سپس صابون را روی آن بکشید. در نهایت نیز اثرات صابون را پاک کرده و فرش را آبکشی نمایید.

 

5- استفاده از پارچه مرطوب

اگر لکه‌هایی که به علت زرد شدن فرش بعد از شستن ایجاد شده‌اند کم هستند یا رنگ آنها کمرنگ است، یک پارچه نمدار معمولی نیز می‌تواند برای حذف آنها مفید باشد.

 

اگر با روش‌های فوق زردی فرش شما برطرف نشد چاره‌ی دیگری باقی نمی‌ماند جز اینکه آن را به یک قالیشویی معتبر بسپارید.

 

منبع: ماهورمارکت

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *